W lipcu hodowcy na półkuli północnej monitorują wzrost swoich upraw, stosują składniki odżywcze, nawozy i pestycydy oraz zaczynają szacować plony w tym sezonie. Coraz więcej z nich używa dronów, aby pomóc im zbierać informacje – a kiedy rozmawiamy z hodowcami, często słyszymy pewne pytania.
Przygotowaliśmy ten post, aby zebrać przydatne wskazówki i informacje w jednym miejscu oraz odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania:
- Jak wysoko powinienem lecieć i jakiej wielkości zakładki użyć?
- Jak mogę mapować większe obszary i latać w trybie offline za pomocą DroneDeploy?
- Jak wyświetlić dane dotyczące zdrowia roślin? Czy potrzebuję specjalnego aparatu?
- Co nowego powinienem wiedzieć?
- Jak mogę wyeksportować moje dane, aby porównać je z mapami plonów, mapami gleby i innymi danymi?
- Gdzie mogę się dowiedzieć więcej lub uzyskać pomoc?
- Jaki plan mam kupić?
1. Jak wysoko powinienem latać i jakiej wielkości zakładki powinienem użyć?

Nie ma formuły, która dokładnie powie Ci, jak wysoko lecieć i jak bardzo nakładać się na siebie. To powiedziawszy, zrozumienie wpływu wysokości lotu i nakładania się na jakość mapy może pomóc w wyborze lepszych ustawień. Istnieje kilka ogólnych wskazówek, z których możesz skorzystać.
Najpierw porozmawiajmy o wysokości lotu. Na najbardziej podstawowym poziomie latanie wyżej pozwala na pokonanie większej ilości terenu w krótszym czasie przy mniejszym zużyciu baterii. Ponieważ wiele pól jest dość dużych, wielu operatorów dronów w Agro lata tak wysoko, jak tylko może. W USA oznacza to prawie 400 stóp, czyli maksymalną wysokość dozwoloną przez FAA.
Minusem latania wysoko jest to, że zarejestrowane zdjęcia mają niższą rozdzielczość niż w przypadku lotu niżej. Dlatego wysokość lotu zależy od tego, jak chcesz korzystać z mapy. Jeśli przeszukujesz stosunkowo dojrzałą uprawę i po prostu szukasz obszarów o zmienności, prawdopodobnie nie potrzebujesz zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednakże, jeśli patrzysz na pojawienie się młodych roślin, być może będziesz musiał lecieć niżej (150-200 stóp), aby móc odróżnić rośliny od gleby na ukończonej mapie.
Nakładanie odnosi się do wielkości nakładania się zdjęć uchwyconych przez drona. Gdy program np. DroneDeploy przetwarza mapę, oprogramowanie szuka funkcji, które pojawiają się na wielu zdjęciach i wykorzystuje rozpoznanie tych funkcji do łączenia obrazów w mapę. Ogólnie rzecz biorąc, im większe nakładanie się, tym łatwiej oprogramowanie identyfikuje obiekty na wielu zdjęciach i tym większe prawdopodobieństwo, że wygeneruje udaną, wysokiej jakości mapę.

Jak można się domyślić, istnieje kompromis. Im większe nakładanie się, tym bliżej siebie będą odnogi torów lotu drona, im dłuższy będzie lot, tym więcej baterii zużyje dron i tym więcej zdjęć zrobi dron, aby pokryć ten sam obszar.
Aby dowiedzieć się więcej na temat łączenia map i wskazówek dotyczących udanych map, zapoznaj się z tymi materiałami:
2. Jak można mapować większe obszary i latać w trybie offline za pomocą DroneDeploy?
Nierzadko zdarza się, że użytkownicy DroneDeploy w rolnictwie chcą mapować duże pola, z których wiele znajduje się w obszarach o słabej jakości Wi-Fi i usługach komórkowych. Na szczęście możesz złagodzić oba te potencjalne problemy, planując z wyprzedzeniem.
Zaplanuj swoje loty na swoim komputerze. Jeśli martwisz się problemami z łącznością, dobrym pomysłem jest zaplanowanie lotu z wyprzedzeniem, gdy wrócisz do komputera. Następnie otwórz aplikację DroneDeploy na urządzeniu mobilnym, aby zsynchronizować plany. Po zsynchronizowaniu planów możesz wyjść w teren i latać — nie jest wymagane połączenie komórkowe ani Wi-Fi.

Przynieś dodatkowe baterie. Jeśli mapujesz duże obszary (kilka hektarów), baterie są czynnikiem ograniczającym ilość terenu, który możesz pokryć. Na szczęście, gdy bateria się wyczerpuje, bardzo łatwo jest wrócić drona do miejsca stary, wymienić nową baterię i kontynuować mapowanie. Jeśli jesteś w trakcie misji i widzisz, że bateria się wyczerpuje, po prostu kliknij przycisk „Dom”, aby przenieść drona do miejsca stary. Następnie zamień nową baterię i ponownie otwórz plan, którym leciałeś. Plan powinien automatycznie wiedzieć, gdzie ponownie uruchomić misję, ale nawet jeśli nie, możesz ręcznie wybrać punkt ponownego uruchomienia.

Wskazówka dla profesjonalistów: Aby zmaksymalizować wydajność baterii podczas mapowania dużych obszarów, kliknij przycisk „Dom”, gdy dron znajduje się najbliżej Ciebie na swojej drodze – zminimalizuje to ilość czasu i żywotność baterii spędzoną na lataniu tam i z powrotem.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ładowaniu i konserwacji akumulatorów? Zapoznaj się z tymi materiałami lub Understanding LiPo Batteries
3. Jak wyświetlić dane dotyczące zdrowia roślin? Czy potrzebuję specjalnego aparatu?

Zacznijmy od podstaw. Zdrowe rośliny odbijają dużo bliskiej podczerwieni (NIR) i zielonego światła oraz pochłaniają dużo światła czerwonego. Wskaźniki roślinności interpretują ilość światła przechwyconego na różnych długościach fal w celu zwiększenia kontrastu na mapie i podkreślenia zmienności w sposób odpowiadający zdrowiu roślin lub stresowi. Opracowano różne wskaźniki roślinności w różnych celach i dla różnych typów kamer lub czujników. NDVI (Normalized Difference Vegetation Index, Rouse et al., 1973) to jeden z najstarszych i najbardziej znanych wskaźników, który ma być używany z obrazami NIR. Oznacza to, że jeśli chcesz używać indeksu NDVI dla prawdziwego NDVI, potrzebujesz kamery NIR. Jeśli jednak nie masz kamery NIR, nadal możesz użyć indeksu roślinności, aby podkreślić zmienność. W rzeczywistości jeden ze wskaźników, który można znaleźć w DroneDeploy, indeks VARI (indeks odporności na warunki atmosferyczne, Gitelson et al., 2002), jest przeznaczony do użycia z obrazami w zakresie widzialnym (Red Green Blue lub RGB).

Należy zauważyć, że nie wszystkie kamery NIR są takie same. Stosując indeks NDVI w DroneDeploy, musisz wybrać typ filtra, którego użyłeś do przechwytywania obrazów w menu rozwijanym „Kolejność pasma”. Nie wiesz, jaki filtr wybrać na swojej mapie?
Chcesz dowiedzieć się więcej NDVI? Sprawdź te zasoby: NDVI Part 1, NDVI Part 2 oraz Understanding NDVI
4. Co nowego powinienem wiedzieć?

Zarządzanie strefą
Twoja mapa zdrowia roślin pokaże wysoki stopień szczegółowości, ale czasami warto zaimportować dane na mapę w podobne regiony, stosując strefy lub siatkę. Może to nie tylko pomóc w wizualnym wykryciu różnic w stanie zdrowia między większymi obszarami, ale także ułatwia zarządzanie zbiorem danych poza DroneDeploy, zarówno do analizy w innym oprogramowaniu, jak i wprowadzania danych do precyzyjnego sprzętu rolniczego.

Narzędzia do liczenia roślin i liczenia stanowisk
Szacowanie liczebności roślin przy użyciu konwencjonalnych metod jest czasochłonnym, ręcznym procesem, a ponieważ liczone są tylko obszary próbki, nie daje to pełnego obrazu stanu zakładu lub drzewostanu. Teraz klienci DroneDeploy mogą korzystać z dwóch nowych narzędzi innych firm dostępnych z poziomu pulpitu DroneDeploy, aby zautomatyzować proces i zapewnić pełniejsze, dokładniejsze dane. Narzędzie firmy Aglytix jest przeznaczone do analizy liczby drzewostanów w uprawie kukurydzy i soi wschodzącej, natomiast narzędzie firmy AgriSens specjalizuje się w liczeniu wyraźnie odrębnych roślin, takich jak drzewa w sadzie lub nasadzenia pomidorów na polu. Dowiedz się więcej o tych nowych narzędziach do liczenia roślin.

To tylko niewielka część mapy z ponad 400 000 roślin pomidora.
Ciekawi Cię, w jaki sposób hodowcy korzystają z tych narzędzi?
Sprawdź ostatnie studium przypadku o tym, jak jeden z hodowców wykorzystał narzędzie do liczenia roślin, aby policzyć ponad 400 000 roślin pomidora i pokazać, że straty po przesadzeniu przez stronę trzecią były wyższe niż zgłoszone, aby plantator mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
5. Jak mogę wyeksportować mapę, aby porównać ją z mapami plonów, mapami gleby i innymi danymi?
Mapa dronów może pomóc w stwierdzeniu, że obszar uprawy jest obciążony, ale aby zrozumieć, dlaczego jest obciążony lub co to oznacza dla plonów, potrzebujesz więcej informacji. Uwierzytelnianie w terenie jest jednym z ważnych sposobów, aby to uzyskać, ale możesz również połączyć mapę drona z innymi zestawami danych, takimi jak dane próbki gleby lub mapa plonów z zeszłego roku, aby uzyskać głębszy wgląd.

Przeczytaj więcej o tym, jak zespół ekspertów porównał dane dotyczące zdrowia roślin i próbek gleby.
Na przykład w niedawnym studium przypadku zespół ekspertów zbadał związek między danymi z próbki gleby a mapą dronowa stanu zdrowia gleby i znalazł zaskakujące korelacje.
Aby wyeksportować mapę, najpierw przejdź do warstwy mapy, którą chcesz wyeksportować (ortomozaika, zdrowie roślin, wysokość itp.), a następnie kliknij przycisk „Eksportuj”. Stamtąd możesz dostosować eksport do swoich potrzeb. Możliwe opcje obejmują eksport danych rastrowych (GeoTiff) lub wektorowych (plik kształtu), rzutowanie w lokalnym układzie współrzędnych EPSG i wybór poziomu rozdzielczości. Jeśli planujesz używać zdjęć w konkretnym oprogramowaniu do precyzyjnej ag, udostępnione są również wskazówki, które pomogą upewnić się, że eksportujesz je we właściwym formacie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej: Eksportowanie danych — przewodnik krok po kroku w Centrum pomocy
6. Gdzie mogę się dowiedzieć więcej lub uzyskać pomoc?
W okresie wegetacyjnym klienci naszego specjalnego planu ag (więcej informacji poniżej) mogą skorzystać z 2-godzinnej sesji szkoleniowej z ekspertami w zakresie używania dronów w rolnictwie z firmy AgFlyers i skontaktować się z naszym zespołem wsparcia przez e-mail lub czat na żywo, aby uzyskać pomoc w przypadku konkretnych problemów i pytań.
Szukasz samodzielnej eksploracji? Oto kilka dodatkowych źródeł informacji na początek: Centrum pomocy. Forum, Kanał Youtube.
7. Jaki plan mam kupić?
Zanim kupisz plan, wypróbuj DroneDeploy dla siebie! Zarejestruj się już dziś, aby już dziś rozpocząć bezpłatny 30-dniowy okres próbny planu Pro. Jeśli potrzebujesz zmapować większe obszary lub wyeksportować dane do wykorzystania w oprogramowaniu farmy, biznesplan DroneDeploy może lepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Sprawdź naszą stronę z cenami, aby dowiedzieć się więcej o naszych różnych opcjach. Nie wiesz, który plan jest dla Ciebie najlepszy? Po prostu skontaktuj się pod adresem sales@dronedeploy.com, a jeden z przedstawicieli pomoże znaleźć odpowiedni plan.
źródło: dronelife.com