Niemal co tydzień w wiadomościach pojawia się doniesienie o kolejnej katastrofie naturalnej gdzieś na świecie. Jeszcze niedawno w Indonezji miało miejsce trzęsienie ziemi i tsunami. Co chwile kolejny Huragan zbliża się gdzieś do wybrzeży Ameryki. Każdy huragan powoduje znaczne szkody. Naturalną reakcją w takich sytuacjach jest szukanie sposobów pomocy poszkodowanym. Co ciekawe, jedną z odpowiedzi na ten humanitarny impuls jest dron.
Drony są coraz częściej wykorzystywane w akcjach ratunkowych na całym świecie, a zwłaszcza w regionach, w których brakuje zaawansowanej infrastruktury i instytucji reagowania kryzysowego.
Klęski żywiołowe i drony

Trwająca pandemia (COVID-19) nauczyła nas wielu rzeczy. Wśród tych lekcji jest uświadomienie sobie, że drony mogą być wykorzystywane do operacji ratowania ludzkiego życia.
Jeszcze przed pandemią, na AirWorks 2019, DJI ogłosiło, że drony uratowały życie 279 osobom na całym świecie. Liczba ta prawdopodobnie stanowi niewielki ułamek udokumentowanych przypadków, w których drony były wykorzystywane jako środek bezpieczeństwa publicznego. Na przykład podczas blokady, która nastąpiła po wybuchu COVID-19, drony pomogły władzom indyjskim powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, monitorując ulice pod kątem nielegalnych zgromadzeń.

To tylko ułamek, jeśli chodzi o komercyjne wykorzystanie dronów – drony mają ogromny potencjał w zarządzaniu katastrofami.
W raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdzono, że w wyniku globalnych katastrof, które miały miejsce w latach 2002–2012, zginęło 1,2 miliona osób, wyrządzono szkody o wartości 1,7 biliona dolarów, a 2,9 miliarda ludzi ucierpiało. Każda nowa technologia, która może ratować życie, jest na wagę złota. W tym oczywiście technologia dronów.
Jakie problemy rozwiązują drony podczas reakcji na katastrofę?
Istnieje kilka wcześniej istniejących protokołów, których należy przestrzegać podczas reagowania na katastrofy. Większość z nich do tej pory odnosiła sukcesy, ale tworzą własny zestaw wyzwań. Najważniejszym z nich jest czas reakcji, który ma ogromne znaczenie podczas zarządzania katastrofami. Drugi to wsparcie logistyczne.
Na przykład w 2015 roku trzęsienie ziemi o sile 7,8 spustoszyło region Katmandu w Nepalu, w którym zginęło 9000 osób. Wszystkie środki transportu zostały zniszczone, co drastycznie wpłynęło na reagowanie na katastrofę i akcję pomocy humanitarnej. Wiele osób uwięzionych pod gruzami straciło życie, ponieważ pomoc nie dotarła do nich na czas.

Kiedy rząd Nepalu zaapelował o pomoc do społeczności międzynarodowej, nadeszła pomoc w postaci pomocy medycznej, żywności i sprzętu ratunkowego. Kilka międzynarodowych agencji przybyło i rozmieściło drony, aby pomóc lepiej ocenić sytuację i wspomóc proces poszukiwania i ratowania.
Drony były również używane podczas tajfunu Haiyan na Filipinach w 2013 roku. Zostały one rozmieszczone głównie w celu zbadania wpływu burzy na pola uprawne i ustalenia przyszłych zagrożeń związanych z podobnymi burzami.
Drony pomagają skrócić czas reakcji, ponieważ można je rozmieścić znacznie szybciej w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami, takimi jak helikopter. Drony pionowego startu i lądowania (VTOL) mogą pokonywać duże odległości i oceniać sytuację w przypadku, gdy wszystkie trasy transportowe zostały zniszczone lub niedostępne.
Korzyści z dronów podczas reagowania na katastrofy
Proces zarządzania katastrofami można podzielić na następujące etapy:
- Zapobieganie
- Przygotowanie
- Odpowiedź
- Powrót do zdrowia
Według badania przeprowadzonego w Zurychu w Ameryce Północnej, wykorzystanie dronów do reagowania na katastrofy może zwiększyć wartość wszystkich wyżej wymienionych etapów. Badanie podkreśla korelację między krótką reakcją we wczesnej fazie odzyskiwania po awarii a zwiększonym sukcesem w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych.
Aby lepiej docenić korzyści płynące z używania dronów, należy rozważyć następujące kwestie:
- Drony mogą zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Podczas katastrofy nuklearnej Fukushima Daiichi w 2011 r. drony były używane do zbadania zakresu katastrofy bez narażania życia pracowników pomocy humanitarnej.
- Drony są dość skuteczne jako pierwsza pomoc, ponieważ można je rozmieścić szybko i łatwo, w porównaniu z załogowymi statkami powietrznymi.
- Drony są stosunkowo niedrogie, a dzięki systemowi zarządzania flotą dronów mogą być wdrażane w dużych ilościach jako autonomiczne floty.
Drony to wszechstronne narzędzie, które można wykorzystać na różne sposoby, jako kluczowa pomoc w reagowaniu na katastrofy

- Drony od dawna są używane do mapowania i badań lotniczych. Ta sama aplikacja może być łatwo rozszerzona o reagowanie na katastrofy. Na przykład drony zostały użyte podczas osunięcia się ziemi w Oso w stanie Waszyngton w 2014 roku do mapowania regionu po incydencie.
- Podczas trzęsienia ziemi często zdarza się, że częściowo uszkodzony budynek lub budowla publiczna wymaga dokładnej kontroli, zanim zostanie uznany za bezpieczny dla ludzi. Drony wyposażone w czujniki, takie jak kamery na podczerwień (IR), mogą bezpiecznie wykonywać tę pracę.
- Drony mogą być używane do dostarczania leków. Amerykańska firma Matternet przeprowadziła pierwszą próbę terenową dostarczania leków za pomocą dronów do obozów utworzonych po trzęsieniu ziemi na Haiti w 2010 roku.
- Drony mogą być wykorzystywane do działań poszukiwawczo-ratowniczych. W 2005 roku do poszukiwania ocalałych po huraganie Katrina w Mississippi użyto dronów stałopłatowych.
Jak FlytNow umożliwia dronom pomoc w przypadku katastrof?
Drony to nie tylko sprzęt; zwykle są połączone z inteligentnym oprogramowaniem, aby były naprawdę skuteczne. W sytuacji katastrofy o dużej skali posiadanie wielu dronów może być korzystne, ale zarządzanie „rojem” dronów nie jest łatwe. FlytNow, dzięki swojemu oprogramowaniu w chmurze, rozwiązuje problem jednoczesnego kontrolowania i zarządzania dużą liczbą dronów.
W skrócie, FlytNow działa jako aplikacja w chmurze, która zapewnia ujednolicony pulpit nawigacyjny do zarządzania dronami podłączonymi do systemu. Gdy pojawi się prośba o wdrożenie drona. Operator reagowania kryzysowego może użyć zaawansowanego planowania misji, aby utworzyć tor lotu dla drona i rozpocząć start. W powietrzu dron leci z pełną autonomią zgodnie z planem misji. Poniżej znajduje się ilustracja tego, jak może działać operacja bezpieczeństwa publicznego drona:

FlytNow jest dostępny w dwóch wersjach, FlytNow Business i Enterprise; ten ostatni oferuje wiele opcji dostosowywania.
FlytNow Biznes
Jest to standardowa oferta, która zapewnia użyteczność po wyjęciu z pudełka. Oferta zawiera funkcje zaprojektowane specjalnie z myślą o reagowaniu na katastrofy i operacjach związanych z bezpieczeństwem publicznym. Oto niektóre z tych funkcji i korzyści, jakie przynoszą akcjom ratunkowym:
- Możliwość sterowania dronami w sieciach 4G/LTE/5G. Łącząc tę funkcję z dronami VTOL, zespół reagowania na katastrofy może latać dronami na duże odległości oraz przeprowadzać ankiety i mapować dotknięty obszar.
- Dostęp do systemu oparty na rolach. Zespoły reagowania na katastrofy są wieloaspektowe i nie wszystkie wymagają tego samego poziomu dostępu do dronów. Pracownik pomocy na miejscu może wymagać jedynie dostępu wideo w porównaniu do kogoś, kto jest zobowiązany do oceny całej sytuacji w zakresie planowania logistyki.
- Mieszana flota dronów. FlytNow jest platformą agnostyczną, tj. obsługuje zarówno gotowe, jak i niestandardowe drony oparte na PX4 i Ardupilot. W sytuacji katastrofy mogą być wymagane różne rodzaje dronów. Na przykład drony dostawcze są ciężkie i mogą przewozić duże paczki. Natomiast drony przeznaczone do badań są mniejsze i mogą mieć nawet stałe skrzydła do lotów na duże odległości.
- Przesyłanie i udostępnianie wideo na żywo. Transmisje wideo z roju dronów przelatujących nad obszarem dotkniętym katastrofą można przesyłać strumieniowo na jeden ujednolicony pulpit nawigacyjny, który idealnie nadaje się do operacji w centrum dowodzenia.
FlytNow Enterprise
Wersja Enterprise zawiera FlytNow Business, a także dostosowywanie i dodatki do operacji wymagających skalowalności i wysokiego stopnia automatyzacji. Ta edycja zawiera system operacyjny, który jest instalowany na komputerze jednopokładowym (SBC) – SBC jest następnie dołączany do kontrolera lotu drona. Ta konfiguracja pozwala na dodatki i integrację, niektóre z nich to:
Funkcje oparte na sztucznej inteligencji:

- Unikanie przeszkód, znane również jako FlytCAS, pozwala dronowi latać nad złożonym środowiskiem. Ta funkcja jest przydatna, gdy dron przelatuje nad lub w pobliżu ruin, które mogą mieć nieoczekiwane przeszkody.
- Precyzyjne lądowanie, znane również jako FlytDock, umożliwia precyzyjne lądowanie drona na wygenerowanym maszynowo znaczniku wizualnym. Ta funkcja może być używana, gdy dron musi wylądować w określonej lokalizacji, aby dokonać dostawy.
- Wykrywanie obiektów, znane również jako FlytAI, umożliwia dronowi wykrywanie obiektów z jego strumienia wideo. Ta funkcja może być używana do wykrywania poruszających się obiektów lub ludzi na ziemi podczas wyszukiwania i wznawiania operacji.

Obsługa integracji innych firm:
Aplikacja FlytNow obsługuje integrację z aplikacjami innych firm. Podczas scenariusza katastrofy ważne jest, aby dokładnie rejestrować loty dronów i upewnić się, że drony nie przeszkadzają innym samolotom. Istnieją dostawcy usług, tacy jak DronelogBook do rejestrowania danych lotu i Airdata do wywiadu przestrzeni powietrznej, które można łatwo zintegrować z FlytNow.
Zaawansowany geofenc:
Dla bezpieczeństwa dronów i zgodności z normami przestrzeni powietrznej konieczne jest ograniczenie obszaru działania podczas wszelkich prac humanitarnych. FlytNow obsługuje geofence wielokątów, aby operatorzy mogli pracować na złożonej geografii.
Integracja ze sprzętem naziemnym
FlytNow ma natywną obsługę sprzętu naziemnego, takiego jak ładowarki i systemy Drone-in-a-Box. Korzystając z takiego sprzętu, można skonfigurować system pierwszego reagowania, w którym start i dokowanie drona jest w pełni zautomatyzowane. W przypadku katastrofy takie systemy można aktywować w celu szybszej reakcji i przyspieszenia całego procesu pomocy.
Niektóre instancje FlytNow w użyciu
Podczas niedawnej blokady dla COVID-19, pierwsze indyjskie centrum dowodzenia dronami zostało założone w Ahmedabadzie, przez Dronelab, przy użyciu FlytNow, który umożliwił lokalnym pilotom dronów rozpoczęcie skoordynowanych operacji monitorowania ulic pod kątem nielegalnych zgromadzeń.
Streszczenie
Na tym blogu omówiliśmy użyteczność dronów w reagowaniu na katastrofy i problemy, które pomagają rozwiązać. Następnie przeanalizowaliśmy korzyści płynące z używania dronów w przypadkach użycia w sytuacjach katastrof. Na koniec zakończyliśmy na uwadze, w jaki sposób system zarządzania flotą dronów FlytNow umożliwia zespołom zarządzającym katastrofami szybkie wdrażanie dronów i zarządzanie nimi w celu pomocy w przypadku katastrof.


Źródło: diydrones.com