ważne informacje
Konwersja świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO) na certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego.
Przypominamy, że do 31 grudnia 2021 r. należy złożyć wniosek o konwersję świadectwa kwalifikacji UAVO. Zgodnie z art. 21 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/947 z 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych, dokumenty obejmujące między innymi kwalifikacje osób wykonujących loty bezzałogowymi statkami powietrznymi, wydane na podstawie prawa krajowego zachowują ważność do 1 stycznia 2022 r. Do tej daty, zgodnie z rozporządzeniem, państwa członkowskie dokonują konwersji uprawnień.
W celu dokonania konwersji należy zarejestrować się na stronie https://drony.ulc.gov.pl/, uzupełnić profil operatora i pilota, pobrać wniosek o konwersję, a następnie wygenerowany wniosek wysłać do Urzędu Lotnictwa Cywilnego pocztą, dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem ePUAP . Prosimy o składanie wniosków o konwersję świadectw kwalifikacji UAVO bez zbędnej zwłoki. Podstawowym warunkiem konwersji jest posiadanie świadectwa kwalifikacji UAVO z ważnym uprawnieniem podstawowym.
Konwersja świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO) na certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego
Zgodnie z art. 21 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych, dokumenty obejmujące między innymi kwalifikacje osób wykonujących loty bezzałogowymi statkami powietrznymi, wydane na podstawie prawa krajowego zachowują ważność do 1 stycznia 2022 r. Do tej daty, zgodnie z rozporządzeniem, państwa członkowskie dokonują konwersji uprawnień.
Założenia:
• Konwersja uprawnień jest nieobowiązkowa i może nastąpić jedynie na wniosek interesanta. Wniosek należy przesłać do Urzędu Lotnictwa Cywilnego pocztą, dostarczyć osobiście lub wysłać przez ePUAP;
• Wniosek o konwersję znajduje się w systemie, należy się zarejestrować uzupełnić dane pilota i wygenerować wniosek;
• Każdy pilot jest zobowiązany do samodzielnego zarejestrowania się w systemie, podania wymaganych danych oraz potwierdzenia stosownych oświadczeń, które nie były wymagane podczas ubiegania się o świadectwo UAVO;
• Podstawowym warunkiem konwersji jest posiadanie świadectwa kwalifikacji UAVO z ważnym uprawnieniem podstawowym;
• W przypadku nieważnego świadectwa kwalifikacji należy uzyskać uprawnienia zgodnie z rozporządzeniem UE;
• Operator podczas rejestracji podaje aktualne dane. Dane zawarte w systemie ULC mogą zawierać np. nieaktualne dane adresowe, numery telefonów czy adresy e-mail.
Uzyskiwane uprawnienia:

Należy pamiętać, że pomimo konwersji uprawnień każdy pilot drona jest zobowiązany do zapoznania się z obowiązującymi przepisami prawa.
Więcej informacji oraz źródło: https://ulc.gov.pl/pl/drony/5306-konwersja-swiadectw-kwalifikacji-uavo-informacje